برخورد قضایی با موارد آبیاری مزارع با فاضلاب در خوزستان

مدیر سلامت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان گفت: با توجه به بارندگی ها در شرایط فعلی و برطرف موقت بحران کم آبی، وضعیت آبیاری مزارع بهتر شده است اما نظارت ها همچنان ادامه دارد. همچنین اگر مواردی از تخلف و آبیاری مزارع با فاضلاب مشاهده گردد موضوع به وسیله مراجع قضایی پیگیری می گردد.

برخورد قضایی با موارد آبیاری مزارع با فاضلاب در خوزستان

فرهاد صفدری در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: موضوع آبیاری مزارع با فاضلاب در چندین جلسه شورای سلامت و جلسات اختصاصی ذیل کارگروه سلامت و امنیت غذایی خوزستان مورد رسیدگی نهاده شده است.

وی توضیح داد: با توجه به بارندگی ها در شرایط فعلی و برطرف موقت بحران کم آبی، وضعیت آبیاری مزارع بهتر شده است اما نظارت ها همچنان ادامه دارد. همچنین اگر مواردی از تخلف و آبیاری مزارع با فاضلاب مشاهده گردد موضوع به وسیله مراجع قضایی پیگیری می گردد.

مدیر سلامت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان گفت: در بحث فاضلاب عمده نگرانی ما شرق اهواز، باوی، اندیمشک و کارون است که گزارش هایی از استفاده از فاضلاب در آبیاری مزارع ارائه شده است. این موضوع به وسیله مراجع قضایی مورد رسیدگی نهاده شد و دستور قضایی امحای زمین و محصولی که در آبیاری مزارع از فاضلاب اسفاده نموده اند، اخذ شده است.

صفدری ادامه داد: نگرانی بعدی مرکز بهداشت در مورد آبیاری مزارع با پساب ها یا اختلاط فاضلاب با جریان آب آبیاری است که در شهرستان های باغملک، حمیدیه، رامهرمز و مسجدسلیمان موارد آبیاری مزارع با پساب ها یعنی آبی که با فاضلاب ترکیب شده، مشاهده شده است. این موضوع نیز به مراجع قضایی منتقل شده است و در مواردی که محصول خوراکی بوده است بحث برخورد قضایی در دستور کار شهرستان نهاده شده است.

صفدری بیان نمود: با توجه به اهمیت کنترل بیماری های منتقله از آب و غذا، در همه محصولاتی که ارزش غذایی دارند و در نهایت به مصرف انسان و دام می رسند استفاده از فاضلاب برای آبیاری ممنوع است.

وی گفت: در بحث طغیان بیماری های منتقله از آب و غذا یکی از مهم ترین نکات، مصرف سبزی ها و میوه های سالم و شست وشوی این مواد به روش بهداشتی است بنابراین استفاده از آب سالم در آبیاری محصولات غذایی به ویژه سبزی ها در پیشگیری از شیوع بیماری های منتقله از آب و غذا و عفونت های روده ای موثر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برخورد قضایی با موارد آبیاری مزارع با فاضلاب در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد قضایی با موارد آبیاری مزارع با فاضلاب در خوزستان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید